Głównym problemem osób, które chcą skorzystać z usług profesjonalisty od wnętrz, jest to, że nie rozróżniają projektanta wnętrz od dekoratora. Z pozoru wydaje się, że różnica jest znikoma, warto uświadomić sobie, że to dosyć ważna kwestia. Projektant, czy też architekt wnętrz swoją pracę zaczyna zupełnie od początku, od zera. Musi on stworzyć funkcjonalną, a jednocześnie odpowiednio komfortową przestrzeń życiową. Do jego zadań należy właściwy rozkład pomieszczeń, rozmieszczenie wszelkich instalacji oraz rozplanowanie oświetlenia.

Zasadniczą różnicą jest fakt, że projektanci muszą posiadać uprawnienia, aby wykonywać swój zawód. Korzystając z ich usług, mamy więc pewność, że przeszli oni odpowiednie kursy lub skończyli szkoły z tym związane – ogólnie możemy być pewni, że znają się na rzeczy. Dodatkowo możemy się spodziewać, że znają oni rynek, najnowsze trendy i rozwiązania. Pozwala im to tworzyć oryginalne projekty.

Kim zatem jest dekorator wnętrz? Ma on zupełnie inną rolę niż wcześniej wspomniani architekci bądź projektanci. Dekorator zajmuje się już samym finalnym etapem prac. W jego kompetencji leży dopasowanie mebli, kolorów, dodatków itd. Oczywiście może on również przejść specjalne kursy, które podwyższą jego kompetencje, ale do wykonywania zawodu nie są one wymagane.

Najlepszą opcją jest, kiedy ktoś poleci nam projektanta – przyjaciele lub rodzina, gdzie efekty będziemy mogli samemu sprawdzić. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, dlatego warto wybrać inny sposób weryfikacji. Nie powinniśmy opierać swojej wiedzy jedynie na opiniach w internecie, ponieważ często są one nieprawdziwe lub manipulowane. Kiedy wpisujemy w przeglądarkę projektowanie wnętrz Bydgoszcz, to wyskakują nam strony najbardziej popularnych specjalistów. Warto wejść na ich strony i zajrzeć w dział, w których prezentowane są już wcześniej wykonane projekty. Pozwoli to nam sprawdzić ich styl i ocenić czy będzie to zgodne z naszym gustem.