Co może prywatny detektyw a co jest zabronione?

Zadaniem prywatnego detektywa w sprawach rozwodowych jest uzyskanie z wykorzystaniem legalnych środków dowodów na zdradę czy nieuczciwość któregoś z małżonków. Ważne jest jednak to, by detektyw pracował całkowicie legalnie. Jeżeli tak nie jest, to uzyskana przez niego dokumentacja może nie być uwzględniona jako dowód w toczącej się sprawie rozwodowej. Aby dokładnie wyjaśnić granice uprawnień, jakie ma biuro detektywistyczne, należy wskazać przede wszystkim na wszystko to, czego detektywowi nie wolno.

Czego nie może zrobić detektyw?

Przede wszystkim zabroniona jest praktyka bez licencji. Aby móc pracować jako prywatny detektyw, konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji oraz zaświadczeń: z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i odpowiedniego oddziału policji. Działanie bez uprawnień skutkuje nie tylko karą dla detektywa, ale również nieuznaniem dowodów przed sądem. Detektyw Warszawa nie może również przyjmować zleceń od osób, które nie mają do tego prawa. Jest to jeden z najczęstszych powodów, dla których detektyw nie może przeprowadzić dochodzenia. Aby móc zatrudnić detektywa, dana osoba musi mieć do tego prawo, to znaczy mieć określony związek z osobą, która ma być przedmiotem dochodzenia. Aby wynająć detektywa, konieczne jest nawiązanie z daną osobą konkretnego stosunku osobistego, prawnego lub umownego.

Detektyw nie może również prowadzić dochodzenia, które związane jest z przestępstwem ściganym w naszym prawie z urzędu. Prawo jest w tym względzie jasne. Detektywi mogą współpracować z wymiarem sprawiedliwości, jeśli zostaną o to poproszeni, i przekazywać zgromadzone informacje, ale nie mogą sami poświęcić się rozwiązywaniu przestępstw, a co więcej, jeśli w trakcie dochodzenia je odkryją, muszą zwrócić na nie uwagę właściwego organu.

O czym jeszcze musi pamiętać detektyw?

Niezwykle poważnym błędem jest brak poszanowania. To, co detektyw słyszy w swoim biurze, stanowi część sfery intymnej klienta i w żadnym wypadku nie może być ujawnione przez detektywa. Obowiązkiem detektywa jest również świadczenie całkowitej prawdy, niezależnie od życzeń jego klientów. Detektyw nie może nagrywać rozmów, w których nie uczestniczy. Aby sporządzić nagranie, które może zostać później wykorzystane jako dowód w procesie, musi w nim uczestniczyć sam detektyw. Jedną z rzeczy, których detektyw nie może zrobić, jest nagrywanie rozmowy między osobami trzecimi. W żadnym wypadku detektyw nie może wykonywać zdjęć i nagrań osób w ich intymnej przestrzeni, na przykład w prywatnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *