Co to jest video learning?

Wykorzystanie treści audiowizualnych w czasie kursów i szkoleń nie tylko usprawnia proces nauczania i uczenia się, ale także zwiększa kreatywność i promuje aktywność kursantów. Video learning, który w swojej ofercie ma dziś chyba każda poważna firma szkoleniowa, to sposób przekazywania wiedzy, który wykorzystuje właśnie tego rodzaju technologie.

Wykorzystanie materiałów wideo do przekazywania wiedzy

Zdecydowana większość osób prowadzących zajęcia uważa, że korzystanie z filmów w czasie kursu zachęca uczestników do współpracy. Również w przypadku większości kursantów ten format poprawia osiągane wyniki w nauce i przyswajaniu wiedzy, a także możliwościach jej praktycznego zastosowania. Jak do tej pory było przeprowadzonych wiele poważnych badań naukowych na temat edukacji zdalnej i wykorzystanie materiałów wideo w czasie zajęć prowadzonych bezpośrednio. W obu przypadkach wykorzystanie dobrze przygotowanych materiałów wideo znacznie podwyższało wyniki osiągane przez kursantów. Wydaje się, że kluczowe jest samo wykorzystanie tej formy materiału edukacyjnego, obecność prowadzącego zajęcia działa przede wszystkim motywująco. W praktyce doświadczenie pokazuje, że tego rodzaju metody używane są dziś w bardzo dużej i coraz szybciej rosnącej liczbie placówek edukacyjnych. Można więc przypuszczać, że materiały wideo weszły już na stałe do kanonu edukacji, na każdym jej poziomie – również w sferze kursów zawodowych i przeznaczonych dla pracowników firm.

Rodzaje szkoleń prowadzonych z wykorzystaniem materiałów wideo

Szkoleniowe materiały wideo związane są dziś w pierwszej kolejności ze zjawiskiem, jakim są szkolenia online. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza obecnie, kiedy wciąż szalejąca pandemia koronawirusa skłania firmy do poszukiwania nowych, alternatywnych rozwiązań szkoleniowych. Wiele firm organizujących szkolenia dla sektora publicznego, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych zdecydowało się w ostatnim czasie na wprowadzenie tego rodzaju szkoleń, jako głównego typu swojej działalności edukacyjnej. Wydaje się, że rynek szkoleń zdalnych będzie się w najbliższym czasie jeszcze bardziej się rozwijał. Korzystają na tym oczywiście producenci edukacyjnych materiałów wideo, którzy przeżywają dziś prawdziwy boom na swoje usługi. Rozwój rynku przyczynia się oczywiście w dużej mierze do zwiększenia konkurencji, a co za tym idzie jakości dostępnych materiałów. Najbardziej oczywistą zaletą materiałów szkoleniowych tego typu jest możliwość wykorzystania ich wielokrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *