Na czym polega zabieg tracheostomii

Tracheotomia najprościej rzecz mówiąc to inwazyjny zabieg otolaryngologiczny, w trakcie którego dochodzi do rozcięcia ściany tchawicy, a dokładniej mówiąc do jej środkowo-przedniej części. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo dokładnie jak wygląda zabieg i kiedy najczęściej go się wykonuje.

Co warto wiedzieć?

Jak wspomniano we wstępnie zabieg otolaryngologiczny polega na rozcięciu tchawicy. Tracheostomia najczęściej wykonywana jest w trybie pilnym, a jej głównym zadaniem jest oczywiście ratowanie życia pacjenta. Podczas samego zabiegu do dróg oddechowych prowadzana jest specjalna rurka tracheostomijna, dzięki której możliwa jest wentylacja płuc. Dzięki rurce powietrze może dopłynąć do płuc z pominięciem nosa, gardła i krtani. W trakcie zabiegu rozcina się nie tylko skórę, ale również mięśnie powierzchowne szyi i mięśnie podgnykowe.

Kiedy tracheostomia jest niezbędna?

Tracheotomię najczęściej wykonuje się u pacjentów nieprzytomnych, którzy oddychają za pomocą rurki intubacyjnej i respiratora. W takim stanie tracheostomia jest najlepszą alternatywą dla sztucznego oddychania. Wprowadzenie rurki tracheostomijnej umożliwia samodzielne oddychanie, dlatego też zabieg ten wykonuje się u pacjentów, którzy mają problemy z drogami oddechowymi i nie mogą swobodnie oddychać przez nos i usta. Rurka tracheostomijna wykorzystywana jest także przy poważnych urazach czaszki, nowotworach krtani, przedłużonej intubacji albo przy różnego typu dusznościach i obrzękach krtani. Problemy ze swobodnym oddychaniem mogą pojawić się także przy poparzeniach w obszarze górnych dróg oddechowych albo na skutek nadmiernego zalegania się wydzieliny oskrzelowej.

Jaki sprzęt tracheostomijny jest niezbędny?

Popularne rurki tracheostomijne charakteryzują się wygiętym kształtem oraz specjalnym kołnierzykiem z jednej strony, który umożliwia zamocowanie przewodu bezpośrednio do opatrunku. Dolna część rurki wyposażona jest z kolei w balonik, który znacząco poprawia przyleganie rurki do tchawicy. Do przewodu można dołączyć także balonik, który umożliwia kontrolowanie ciśnienia wewnętrznego. Dostępne są rurki tracheostomijne metalowe i rurki z różnorodnych tworzyw sztucznych (plastik, akryl, silikon). Do mocowania rurki przydać może się specjalny kompres z otworem tracheostomijnym i opaski. Warto zadbać także o akcesoria, które umożliwią utrzymanie rurek tracheostomijnych w idealnej czystości. Przydać mogą się nie tylko środki do czyszczenia kaniul rurek, ale również specjalne szczotki albo szpatułki do czyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *