Niezbędne narzędzia do pielęgnacji żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu nie musi być żmudnym i czasochłonnym zajęciem, jeśli wyposażymy się w odpowiednie narzędzia takie jak pilarki, sekatory i szereg innych akcesoriów. Do dyspozycji mamy zarówno te tradycyjne sprzęty ręczne, jak i elektronarzędzia, które jeszcze bardziej usprawniają i ułatwiają przebieg prac. Jeśli nasz ogród ma ładnie się prezentować przez cały rok, a żywopłot spełniać swoje dodatkowe funkcje, czyli chronić przed zanieczyszczeniami z zewnątrz i niepożądanym wzrokiem przechodniów, trzeba zadbać o kilka istotnych kwestii.

Czego będziemy potrzebować do pielęgnacji żywopłotu?

Żywopłot musi być regularnie przycinany bo zacznie się nieestetycznie rozrastać, prześwitywać w niektórych miejscach, tracić swoje pierwotne piękno. Regularnie trzeba przycinać słabe, chore, zniszczone i zdrewniałe pędy, do czego idealnie sprawdzą się nożyce ogrodowe. W przypadku grubych gałęzi najlepszym wyborem będzie posiłkowanie się sekatorem akumulatorowym, co mocno ułatwi nam życie i przyspieszy przebieg prac. Narzędzia akumulatorowe mogą być użytkowane dosłownie wszędzie, nie ogranicza nas żaden kabel, nie potrzebujemy też stałego źródła zasilania. Dodatkowo nie emitują spalin do atmosfery, wobec czego są ekologicznym rozwiązaniem. Warto rozejrzeć się za modelem wyposażonym w wysięgnik teleskopowy, dzięki czemu poradzimy sobie nawet z rozrośniętym żywopłotem, który zdążył uzyskać już niemałą wysokość. Takie urządzenia mają szerokie zastosowanie, wykorzystamy je nie tylko do przycinania i formowania żywopłotu. Można też sięgnąć po nożyce ogrodowe elektryczne, ale wymagają one podłączenia do źródła prądu. Przy wyborze tego typu urządzeń zawsze trzeba mieć na uwadze jakość ostrzy, ich długość i ostrość, najlepsze są te wykonane ze stali hartowanej. Mile widziane są także uchwyty antypoślizgowe i przystawka do zabierania odciętych pędów.

W ogrodzie zawsze przydadzą się pilarki łańcuchowe, które mogą być elektryczne lub spalinowe. Za ich pomocą można przycinać dowolne drzewa, doskonale poradzą sobie nawet z grubymi gałęziami. Lżejsze są modele elektryczne niż spalinowe, co ma największe znaczenie przy długotrwałym użytkowaniu. Warto wyposażyć się także w rozdrabniarkę do gałęzi, aby szybko uporządkować powstały bałagan na ogrodzie. Pielęgnacja ogrodu to nie tylko przycinanie pędów i formowanie żywopłotu, ale też jego nawadnianie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie systemu nawadniania żywopłotu, dzięki czemu bez większego wysiłku będziemy mogli cieszyć się wiecznie zieloną, obficie owocującą i kwitnącą ścianą zieleni. Nie można też zapomnieć o regularnym nawożeniu żywopłotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *